понеделник, 29 април 2013 г.

Любопитно: История на производството на цветно стъкло: „Cristallo”

     След поредното си пътуване до Италия, за пореден път останах изумена от красотата и изяществото на венецианското стъкло.  За тези от вас, които планират да се разходят до Венециа препоръчам да посетят Музея на стъклото (Museo del Vetro) и да видят със собствените си очи произведенията на венецианските стъклари. Аз лично съм изключително любопитна да посетя не само музея, но и работилниците на остров Мурано :)




     А ето и някои интересни факти.



     Венеция се превръща в център на производството на съкло през 10 век, благодарение на стратегичесото си положение спрямо търговските пътища и на свойте традициите в стъклопроизводството. Друго предимство е качеството на пясъкът от остров Мурано. Веществата съдържащи се в него са в основата на различните цветове на стъклото. С добавянето на златен прашец в пясъка, стъклото придобивало наситен червен цвят, а кобалта давал невероятния син звят и т.н.т.




     През 13 в. Венецианските стъклари биват преселени на остров Мурано без право да го напускат. Забранено било и изнасянето на пясък и инструменти от Мурано. Легендата гласи, че по този начин Венеция целяла да се опази тайната за производството на венецианското финно стъкло. Друга често изтъквана причина е стремежа да се намали риска от пожари. Според мен и в двете теории има по частица истина. :)

     Само производителите, които имали работници на острова имали право да използват марката Мурано. 

     Онсовното качество на венецианското стъкло е неговата прозрачност, заради което то станало известно като Cristallo (Кристал). Неговото откритие се приписва на известният венециански майстор Анжело Беровиеро и неговият сим Марино. Те полагат началото на т. нар. Кристален период. Прекрасните предмети били украсявани със стъклени орнаменти, благородни метали и скъпоценни камъни. Повече то 500 години венецианската техника на производство на стъкло остава непроменена. 

     С преселването на някои венециански стъклари в други части на Европа, обаче Венеция губи своя монопол върху производство на венецианско стъкло. (т. нар. Коронен процес). Но въпреки това значимостта и красотата на Венецианското стъкло е неоспорима.

     И до ден днешен на остров Мурано традициите се пазят и предават от поколение на поколене. Много от старите венециански стъкларски работилници са добре познати и до днес: Gabbiani, Venini, Salviati, Barovier & Toso, Pauly, FerroMurano, Berengo Studio, Seguso, Formia International, Simone Cenedese, Alessandro Mandruzzato. Броят на работилниците, които и сега използват запасената марка Мурано обаче е много малък. Повечето имат свои собствени марки.





вторник, 23 април 2013 г.

Любопитно: Къща от стъклени бутилки

Невероятно е колко изобретателни могат да бъдат хората!




сряда, 17 април 2013 г.

Любопитно: История на стъклото

       И така ето и продължението :)

     Първите следи за производство на стъкло датират от 4 хилядолетие пр. н.е. Едни от най-ранните находки са открити в Месопотамия. В последствие производството на стъкло се разпространява и в Египет и Финикия. 


   Някои приписват откриването му на случйността. Една от теориите гласи, че средиземноморски търговци забелязали твърда, прозрачна субстанция в пепелта на огъня, в който случайно били комбинирали сода и варовик с пясък. И до ден днешен тези три съставки са в основата на производството на стъкло.






    Първоначално стъклото се е използвало като глазура за керамични предмети. Първата „фабрика” за происводство на стъкло датира от около 1400 година пр. н.е. и е открита на територията на Египет. Ранните стъклени предмети имат зелен отенък, дължащ се на примесите на желязо в пясъка.


     Римската империя спомага неимоверно много за разпространението на стъклопроизводството в Средиземноморието, северна Европа и Велокобритания, като производството му продължава да процъфтява и след нейния упадък.


     Венеция се превръща в център на съкларската "индустрия" през 10 век и запазва позизията си на лидер до 14 век. Венецианските стъклари развиват до съвърщенство техниката на духаното стъкло, първите следи за появата на която датират от 1 век и са открити на територията на древна Сирия. През 13 в. те биват преселени на остров Мурано без право да го напускат. Само фирмите, с работилници на острова имали право да използват името Мурано, превърнало се в запазена марка за венецианското стъкло. С преселването на някои венециански стъклари в други части на Европа обаче Венезия губи своя монопол върху тайните си и като последствие губи и своето лидерство.

     През 15 е. Като втори център на стъклопроизводство се обособява Бохемия (днешна северна Чехия). С добавянето на варовик, бохемските стъклари придават на стъклото невероятен блясък и здравина. Поради своята дебелина то дава възможност да бъде гравирано и благодарение на изключителното майсторство на гравюрите,  бързо става популярено. През 18 в. „Бохемски кристал” е най-търсеното стъкло в Европа.

     През 17 в. Англия се появява т.нар. „Оловния кристал”. За негов откривател се смята Джордж Рейвънскрофт. С добавянето на оловен окис към съставките той съумява да направи стъклото напълно прозрачно. Използването на олово не е ново, нов е начина по който се използва. По този начин в края на 18 в. Англия измества Бохемия като център на стъклопроизводството.


     През 19 век, с изобретяването на стъклената преса, стъклото и стъклените предмети стават достъпни за всекиго. Но въпреки това ръчно направеното стъкло продължава да се цени високо и до днес заради своите естетически качества.

понеделник, 15 април 2013 г.

Любопитно: Вулканичното стъкло


      Наскоро се замислих, какво всъщност знам за стъклото.. не достатъчно. И така реших да направя свое проучване. :)

      За целта се върнах към самото начало. Оказа се, че първото стъкло използвано от човека е Обсидиана. Поради изключителната си твърдост "вулканичното стъко" се е ползвало още през каменната епоха за изработка на сечива. От него са били изработвани също и статуетки, накити и огледала. Находки на артефакти направени от обсидиан са открити в Месопотамия, Сирия, Иран както и в Централна Америка.

     Легендите гласят, че името му идва от гръцката дума opsis, която означава гледка. Според друга името му идва от римлянина Обсидиус, който пренесъл предмети от обсидиан от Египет в Рим. Вярвало се, че обсидиана има силата да дава ясен поглед върху проблемите и да помага на хората да се справят с тях по-лесн



   Обсидианът се образува в следствие на бързото охлаждане на лавата. Най-големите находки на обсидиан, както можете да се досетите, се намират в зони на засилена вулканична активност като Еквадор, Гватемала, Исландия, Унгария, Сицилия, Мексико, Перу, Камчатка, Италия, Япония, Хавайски острови и Аризона.
     Обсидианът обикновенно има плътен черен цвят, но се стреща също така и в оранжев, червен, сив, син и зелен цвят. Може да има равномерен цвят, но може да бъде на ивици или петна.  Днес вулканичното съкло има широко разпространение в бижутерийната индустрия.

Видове обсидиан:



петък, 12 април 2013 г.

Рисуване върху стъкло: Техники и идеи

     Ако влезете в YouTuBe може буквално да се загубите сред множеството клипчетата и така и да не успеете да видите това, което наистина си заслужава.

     Ето защо реших да направя свой списък с най-любимите си клипчета. Надявам се да ви хареса :)

Помните ли книжките за оцветяване? Първата техника, която може да приложите започва с поставянето на кунтурните бои. Веднъж изсъхнали добре орнаментите се запълват с желаните цветове:



Ръчно рисувани чаши за вино:



Как да нарисуваме роза:



Вдъхновение:


Стъклопис:



Ръчно рисувани бутилки с контурни бои за стъкло:







четвъртък, 11 април 2013 г.

Рисуване върху стъкло: Някои полезни съвети

     Рисуването върху стъклени предмети, дори и да изглежда лесно, се оказа доста сложно занимание, което изисква не малко майсторство. Когато започнах да се занимавам с това, което не беше чак токлова отдавна, установих, че имам нужда от повече информация. Най-големи проблеми имах със самата техника – и до сега не успявам да нанеса цветовете върху стъклото равномерно. Или използвам твърде много боя и тя се разтича или пък остават следи от четката. Опитах се да намеря повече информация в Интерент, но нямах голям успех. Явно основното си остава метода на проба-грешкa. 
     Все пак търсенето даде някои резултати, които реших да споделя по долу и които се надявам да са от полза на начинаещите, подобно на мен. :)

     Какво ни е необходимо? 

     Комплект бои за рисуване върху стъкло, контурни бои, четки за рисуване (за предпочитане с тънък и мек косъм), разтворител за боя, стъклени съдове и много въображение.



       Кои боички са подходящи за рисуване върху стъкло?

     Има бои за печене и такива които изсъхват за 24 часа на стайна температура. Някои използват акрилни бои или боички за порзелан за да получат непрозрачен ефект. Зависи от вас. :)  
    Ако изберете боички, които се изпичат ето някои съвети как може да изпечете нарисуваните съдове у дома.  
      В микровълнова печка: 2 мин на мощност 800 W. Разбира се не забравяите да прочетете добре инструкциите на микровълновата си фурна преди това ;) 
      В обикновена фурна: на 150°С в продължение на 45 минути. След това оставете съда във фурната, докато изстине. 
      Бихте могли да използвате и сешоар. 
      Аз лично предпочитам боичките, които не се изпичат. Тези, които си купих са на Marabu. Контурните ми бои са на Decorfin, от които съм много доволна. Хубавото е че специализираните книжарнии са все повече и повече и подобни арт и хоби материали могат да се намерят все по-лесно.
     Първите бои си купих от магазина за художествени материали Слънчоглед, който се намира на ул. Иван Вазов 13 в центъра на София.




      Как да подготвим стъкления съд преди да започнем да рисуваме? 

     Съдът трябва да е много добре почистен. Можете да го почистите със спирт или с разтворител за да се премахнат и най-малките прашинки, защото не желаем да остават никакви балончета след като нанесем цветовете.

      Как да рисуваме?

     Някои първо нанасят контурната боя и след това оцветяват. Други предпочитат първо да нанесат цветовете и след това контурите. Аз изпробвах и двата начина, но все още не мога да преценя кой от тях ми допада повече.     Ако не се чувствате уверени да рисувате директно върху стъклото може да направите скица на хартия и след това да я сложите под стъклената повърхност и да я прерисувате. Нещо което възнамерявам да изпробвам много скоро. :) 
   Друг трик е да направите декупаж върху стукления съд и след това да украсите останалата част от повърхността с бои за стъкло. Като завършек добавете контурни бои и доокрасете според вкуса си.



    Ако имате съвет за мен, моля споделете!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...